* Nu exista pustiu. Exista doar incapacitatea noastra de a umple golul in care traim"
Octavian Paler
* Alegerile noastre, mai mult decat abilitatile de care dam dovada, arata cine suntem cu adevarat"
J.K.Rowling.
joi, 31 ianuarie 2013
miercuri, 30 ianuarie 2013
227 / Ganduri / de Oana Cercelaru
Idei superfluu .. Despre EA, ca laitmotiv – sau doar citari din ineptiile mele
CEATA totala….de parca as privi in suflete dezolate ..
Particule reci de apa in suspensie (pentru EA)….sau lacrimi refulate, condensate, inghetate..(pentru mine)
Particule reci de apa in suspensie (pentru EA)….sau lacrimi refulate, condensate, inghetate..(pentru mine)
Cate similaritati intre NATURA si om…si cat de ciudat sa realizezi ca
stii mai multe despre EA, decat despre tine sau fiintele vii care te
inconjoara..!
Ciudat si absurd sa constati ca un om O depaseste in complexitate si mai ales in imprevizibilitate..
Ce
intriga incomensurabila naste gandul ca ai expliciatii pentru plansetul
norilor si toate formele in care isi manifesta revolta, in timp ce
fluviile de amaraciune al caror izvor suntem, deseori raman o
necunoscuta…
Cred cu tarie ca exista o fascinanta legatura de identitate intre natura si meschinul om:
Si EA zambeste (cu soare), se joaca (cu pietre), vorbeste (in valuri), suspina (in cascade), danseaza (in tornade), saruta (cu ploaie), construieste (cu vantul), se imbraca (in zapada)….dar, la fel ca si omul, intr-un moment de confuzie (CEATA) poate sa foloseasca aceleasi avantaje ca sa aduca disperare, tristete, deznadejde…poate sa-ti ucida sperantele folosindu-se de atuuri pe care le credeai indispensabile existentei tale..
Si totusi…EA, nu ma surprinde niciodata precum oamenii (cu toata coplesitoarea ei diversitate).
Stie deseori sa fie previzibila, sa-si anunte momentele in care simte nevoia de a-si revarsa furia funesta, stie sa se revanseze pentru orice moment de extrovertire negativa….
Stie deseori sa fie previzibila, sa-si anunte momentele in care simte nevoia de a-si revarsa furia funesta, stie sa se revanseze pentru orice moment de extrovertire negativa….
..Pe cand, fiintele asa-zis rationale se alimenteaza doar cu placerea de
a face rau semenilor, asigurandu-si hidratarea cu ura, invidie si
minciuna …. traind satisfactia razbunarii pe EA (care suporta cu
stoicism atatea si atatea..)… sarbatorind cucerirea unor redute care au
scapat de fapt asaltului…
Unii
oameni (abrutizati) raspund cu rau si pentru bine, nu stiu ce inseamna
recunostinta, nu pretuiesc, nu ajuta, nu respecta, nu iubesc…….decat
placerile atroce!! Probabil astea sunt motivele pentru care ESTE in
CEATA ‘natura’ mea. Pentru ca…. EA poate, dar nu mai are puterea sa
INTELEAGA!
marți, 29 ianuarie 2013
226 / citate
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. – Necunoscut
luni, 14 ianuarie 2013
225 / cugetari
“Spiritul omului este asemenea unui
urcuş în munţi: vezi culmea, ţi se pare că eşti pe cale să o atingi,
apoi descoperi alte culmi, alte prăpăstii, alte povârnişuri.”
Antoine de Saint Exupery
joi, 10 ianuarie 2013
Abonați-vă la:
Postări (Atom)