'Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume" Gabriel Garcia Marquez
"A face pe prostul la timpul potrivit este cea mai mare intelepciune" Cicero
"Omul intelept nu spune tot ce gandeste, dar ce spune, gandeste... Aristotel
"Cinicii cunosc pretul fiecarui lucru, dar nu apreciaza valoarea niciunuia." Oscar Wilde
vineri, 30 noiembrie 2012
173 / Citate
"Nu gravitatia e responsabila de faptul ca oamenii cad in capcana dragostei." Albert Einstein
" Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj" Ion Creanga.
"Nu-mi dati sfaturi! Stiu sa gresesc si singur! Immanuel Kant
"Lingusirea este plata anticipata a tradarii care ti se pregateste. " Nicole Iorga
" Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj" Ion Creanga.
"Nu-mi dati sfaturi! Stiu sa gresesc si singur! Immanuel Kant
"Lingusirea este plata anticipata a tradarii care ti se pregateste. " Nicole Iorga
172 / Citate
"Nu sunt suparat ca m-ai mintit, sunt suparat ca de acum incolo nu te pot crede"
Friedrich Nietzsche.
"Televiziunea este unicul somnifer administrabil prin ochi." Vittorio de Sica
"Rareori ne gandin la ceeace avem, dar mereu ne gandim la ceea ce ne lipseste"
Shopenhauer
"Bucuria nu este decat o durere care isi schimba locul." Alexandre Dumas
Friedrich Nietzsche.
"Televiziunea este unicul somnifer administrabil prin ochi." Vittorio de Sica
"Rareori ne gandin la ceeace avem, dar mereu ne gandim la ceea ce ne lipseste"
Shopenhauer
"Bucuria nu este decat o durere care isi schimba locul." Alexandre Dumas
171 / Citate
Voi va uitati in sus, caci aspirati spre inaltare. Dar eu privesc in jos, fiinca sunt pe pisc.
Fiedric Nietzschie.
Fiedric Nietzschie.
marți, 27 noiembrie 2012
170 / Citate
“Mulţumesc” e un cuvânt uşor de spus. Adaugă-i un zâmbet, puţin suflet
şi rosteşte-l cât de des poţi, verbal sau în gând. Cu fiecare mulţumesc
îţi înmulţeşti ocaziile de a fi recunoscător, aşa cum cu fiecare zâmbet
îţi creşti calitatea relaţiei cu ceilalţi.
Adela Moldovan | Lifeinbalance.ro
169 / Citate
“Dacă vi se pare că recunoaşteţi mânia în alţii, contemplaţi-vă şi veţi
constata că ea nu lipseşte nici din interiorul vostru. Dacă vi se pare
că recunoaşteţi un ego exagerat în alte persoane, interiorizaţi-vă şi
veţi constata că adevăratul lui sediu se află în voi. Tot ceea ce există
în interior se proiectează în exterior, asupra celorlalţi, la fel ca
lumina unui proiector. Cei din jur devin atunci un fel de ecran pe care
vă proiectaţi propriul film.”
Osho
~.~
“Când vă învăţ să meditaţi asupra
emoţiilor voastre, eu vă indemn de fapt să le contemplaţi. Fiţi un om de
ştiinţă cu propria voastră lume interioară. Studiaţi în laboratorul
minţii. Observaţi, nu condamnaţi. Nu spuneţi niciodată “Gelozia sau
mânia este ceva rău”, căci nu puteţi fi sigur de acest lucru. Da, vi s-a
spus dintotdeauna acest lucru, dar nu este propria dumneavoastră
experienţă, ci doar cuvintele altora. Nu spuneţi niciodată da sau nu
până când experienţa dumneavoastră personală nu vă confirmă acest
lucru.”
Osho
~.~
Viaţa ne este modelată de gândurile pe care le nutrim.”
Marc Aureliu
168 / citate
“Spiritul de analiză, de cercetare şi de comparaţie, este întotdeauna
dovada unei inteligenţe superioare. În sufletele trufaşe şi tari, acest
spirit sădeşte îndoiala şi răzvrătirea împotriva altora. În sufletele
timide şi gingaşe, acesta sădeşte îndoiala şi răzvrătirea împotriva lor
înseşi. Pe cei dintâi îi condamni, dar se iartă ei singuri. Pe cei din a
doua categorie îi ierţi, dar se condamnă ei singuri.”
~.~
“La unii oameni, deprinderea cu suferinţa şi nenorocirea e atât de
înrădăcinată, încât judecata lor refuză să admită posibilitatea unui
viitor care, pentru un număr însemnat din ei, ar constitui o existenţă
demnă de invidiat…”
Eugene Sue
Abonați-vă la:
Postări (Atom)